Noutăţi Galerie foto Media Sponsori Impresii

CASA ŞCOALA PĂDURII         CLUB PENTRU VÂRSTNICI

Dragi învățători, profesori și elevi!

Casa Școala Pădurii din Potiond vă așteaptă cu drag și în anul școlar 2014-2015, pentru șederi de scurtă sau de lungă durată!

Excursie virtuală pe potecile tematice pe lângă Casa Școala Pădurii din Potiond, Fenyővize, Vasond völgye și Hágóbérce pe:

Potecile tematice ale Casei Școala Pădurii din Potiond

(www.asociatiariehen.ro, http://pottyanditanosvenyek.uphero.com/)

Dragi vizitatori,

Dacă doriți să ne vizitați potecile tematice în cadrul unei excursii de o singură zi, vă rugăm să alegeți dintre ofertele pregătite pentru D-voastră, aceea care vi se potrivește cel mai bine:

Vizitarea potecilor este gratuită. În cazul în care nu solicitați nici o implicare din partea noastră, în schimbul unui tabel nominal cu participanții la excursie și câteva fotografii trimise pe office@asociatiariehen.ro, vă oferim pliante pentru fiecare participant.

Oferta: poteca Fenyővize (800 m) include:

-          prânzul

-          activități de cunoaștere a naturii (1 oră)

-          pliante pentru participanți.

Prețul este de  17 lei/ pers. Grupa minimă 20 persoane.

Oferta: poteca Vasond völgye (7 km) include:

-          prânzul

-          excursie de  cunoaștere a mediului  înconjurător (4 ore)

-          pliante pentru participanți.

Prețul este de  19 lei/ pers. Grupa minimă 20 persoane.

Oferta: poteca Hágóbérce (19 km) include:

-          prânzul

-          excursie de cunoaștere a mediului înconjurător (8 ore)

-          pliante pentru participanți.

Prețul este de  29 lei/ pers. Grupa minimă 20 persoane.

Reduceri:            -  în cazul grupurilor de peste 40 persoane  vă oferim 10% reducere;

- după fiecare 20 de elevi  1 conducător de grup beneficiază de gratuitate.

Potecile tematice se pot vizita pe http://pottyanditanosvenyek.uphero.com/

Porturi populare

Recent, cu finanțarea Consiliului Județean Harghita, am cumpărat 4 costume tradiționale, specifice zonelor ciuc, ciucul de sus și odorhei. Aceste porturi populare împreună cu descrierea lor servesc funcție educativă și vor fi expuse la Casa Școala Pădurii din Potiond.

POTECILE TEMATICE ALE CASEI ȘCOALA PĂDURII DIN POTIOND

Dragi vizitatori,

Avem bucuria de a vă anunța deschiderea potecilor tematice ale Casei Școala Pădurii de la Potiond, înființate la inițiativa și în realizarea Asociației Riehen din Miercurea Ciuc.

În satul Potiond,   la poalele Munții Ciucului,  există  acum  trei poteci  cu  diferite grade de dificultate, cel mai ușor fiind  Poteca  "Fenyővize", care are lungimea de numai  800 m, dar unde se pot observa flora și fauna mai multor habitate într-un loc relativ mic.

Poteca tematică "Vasond Völgye" are o lungime de 7 km, diferența de nivel de la Casa Școala Pădurii fiind de 249 m (vârful Muhar).

Cel mai lung traseu ne oferă poteca tematică "Hágóbérce", având 19 km, o diferență de nivel  de 572 m (vârful Hátulsó Tomot),  fiind de o dificultate mai ridicată, dar care ne oferă o panoramă  de neuitat de la Munții Gurghiului până la Ceahlău.

Vă așteptăm cu mult drag  în orice anotimp, pentru vizite  de scurtă sau de lungă durată, cu ședere la Școala Casa Pădurii sau excursie de o zi  cu autobuzul, porțiile sunt deschise pentru toți iubitori ale  drumețiilor. Pentru a vă pregăti înainte  vă recomandăm parcurgerea virtuală a potecilor vizitând pagina web al Asociației Riehen ( www.asociatiariehen.ro).

Pentru alte informații vă rugăm să ne contactați personal la sediul Asociației Riehen, str. Zsögödi Nagy Imre nr. 140, Miercurea Ciuc, sau telefonic la numerele 0266-312479 și 0753-200701, sau să ne scrieți pe adresa office@asociatiariehen.ro.

Invitatie

ORDINEA DE ZI AL ADUNĂRII GENERALE

din data de 13 martie  2012, marti  ora 17.00 la sediul Asociatia Riehen str. Pictor Nagy Imre  140

1. Alegerea prezidiului adunării generale și desemnarea persoanei care va